Program

 

 

Ret til ændringer forbeholdes.

 

Program for 2017

Mandag til torsdag kl. 19-22

 

Mandag 19. juni Salsa

Undervisning: Yosvany Torres Cubanskdanseskole.dk og live salsaorkester med den verdenskendte sanger Gilito y su Clave

 

Tirsdag 20. juni Kizomba/Semba

Undervisning: Daniela og Milo fra Kizomba DK

DJ: Big Dady fra PJ

 

Onsdag 21. juni Tango

Undervisning: Ann- Berit Sourial og Gunner Svendsen.

Dj: Gunner

Tangodelnorte.dk

 

Torsdag 22. juni Bachata

Undervisning: Dainerys Garcia og Juan Armand

DJ: Juan Armand

Facebook: salsazucar

Mandag 26. juni Swing

Undervisning: Hannah Paludan & Jacob Rasmussen

DJ: Benedikte Ballund

www.Hepcats.dk

 

Tirsdag 27. juni Salsa

Undervisning: Yuleisy Rojas og partner

DJ: Arceo

Salsamas.dk

 

Onsdag 28. juni Bollywood

Undervisning: Murari Lal Saini

Dj: Mik Lal

 

Torsdag 29. juni Afrobeat

Undervisning: Colosal Titan og Felicia Cameron

Fra World Dance Academy

Dj: Jack Lolo

 

Mandag 3. juli Swing

Undervisning: Stine Harrekilde & Max Petren

DJ: Max

Swingshoes.dk

 

Tirsdag 4. juli Folkedans

Undervisning: Christian Obel

Spillemænd: Mads Christensen og Lena Rasmussen folkedans.dk

 

Onsdag 5. juli Kizomba

Undervisning: Liliana da Lima

DJ: Mikael Lassen

 

Torsdag 6. juli Dancehall

Undervisning: Amalie Zaar og Sri Lanka Riffical

DJ: Anders Tresselt fra Okay Funky

 

Mandag 10. juli Ballroom

Undervisning: Niels Henrik Hartvigson & Kasper Bang Jensen og

DJ: Michael Kongsøe

www.Pandans.dk

 

Tirsdag 11. juli Bollywood og Bhangra

Undervisning: Murari Lal Saini og Christina Bhangra

Dj: Mik Lal

 

Onsdag 12. juli Tango

Kim Matzen og Marie Domange Jörda

DJ: Kim

www.Tangoteket.dk

 

Torsdag 13. juli Afrobeat

Undervisning: Colosal Titan og Felicia Cameron

Dj: Ernest Fru

www.worlddance.academy

Mandag 17. juli Swing/Lindy Hip-Hop

Undervisning: Per Rock og Mathilde Dam

Dj: Per Rock

www.Swingshoes.dk

 

Tirsdag 18. juli Linedance

Undervisning: Leon & Anita Reingard

Leon er DJ.

www.westerbro-linedance.dk

 

Onsdag 19. juli Tango

Undervisning: Lucy Mogensen og José Amado

DJ: Jose

www.Tangoamor.dk

 

Torsdag 20. juli Jitterbug

Per Rock & Lotte Suijker

Per er DJ

www.Per-rock.dk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sommerdans for børn og familier 2017

Sommerdans har i år fokus på familiedansen. At give børn og voksne oplevelser der skaber glæde og går på tværs af generationer. Familiedans er støttet af Østerbro Lokaludvalg.

 

Familiedans

Kl. 14-14.45 Børn op til 6 år

Kl. 15-16: For større børn

 

Søndag 25. juni Verdensdans

Underviser Birgitte Skrands fra globalkidz.dk

 

Søndag 2. juli Brasiliansk

Underivser: Luciano Carvalho fra elestudio.dk

 

Søndag 9. juli Hiphop

Underviser: Nathalia Fogel

Facebook: bandidqueenakanatqueen

 

Søndag 16. juli Latin

Ana Maria Alvarez fra salsaenergia

 

Søndag 23. juli Afrikansk

Michael Domfeh & Akwabaa

Afrikanskdansogmusikskole.dk

 

Sommerdans for børn

Kl.12-12.45: Børn op til 6 år

Kl.13-14: For større børn

 

Torsdag 22. juni Verdensdans

Marie Gomard fra globalkidz.dk

 

Torsdag 29. juni Afrikansk

Undervisning: Michael Domfeh og musiker

Globalkidz.dk

 

Torsdag 6. juli Hiphop

Underviser: Nathalia Fogel'

Facebook: banditqueen

 

Torsdag 13. juli Brasiliansk

Underivser: Luciano Carvalho fra elstudio.dk

 

Torsdag 20. juli Capoeira

Undervisning: Pelle Stryhn og makker fra senzala.dk

 

Hvor ligger Sommerdans?

Dansepladsen på hjørnet af Edel Sauntes Alle og Øster Allé, København Ø

Kan man komme alene?

Ja, de mange professionelle undervisere guider publikum ind i dansen, så alle kan være med.

Sommerdans i Fælledparken

Mandag 19. juni - søndag 23. juli 2017

 

 

Copyright © All Rights GLOBAL GENERATIO